Kim jesteśmy?

 Logo Pozna┼ä_blue_medium

Historia AEGEE-Poznań sięga 1990 roku, gdy grupa zapaleńców postanowiła zacząć działać w zmieniającej się Polsce. Od tego czasu AEGEE-Poznań zorganizowało wiele projektów zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych.

Europejskie Forum Studentów AEGEE-Poznań to jeden z najstarszych, najliczniejszych i najaktywniej działających oddziałów w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy obecni na wszystkich ważniejszych wydarzeniach europejskich i bierzemy aktywny udział w kreowaniu przyszłości naszej organizacji.

Nasza antena zrzesza około 70 studentów z największych Poznańskich uczelni (Uniwersytet im. A. Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy). Organizujemy projekty o różnorodnej formie: panele dyskusyjne, konferencje, debaty, szkolenia, spotkania. Poruszają one problemy takie jak: ekologia, aktywne obywatelstwo, integracja europejska, wymiana kulturowa, negocjacje, trenerstwo. Ale tak naprawdę każdy pomysł ma szansę na realizację – tematyka kolejnych projektów zależy od kreatywności i zaangażowania ludzi, którzy dołączają do AEGEE.


AEGEE-Poznań na poziomie europejskim

AEGEE-Poznań aktywnie działa nie tylko na poziomie lokalnym. Już od 1999 roku czynnie kształtujemy wizerunek AEGEE w Europie. To właśnie jesienią tego roku grupka zapaleńców zdecydowała się zorganizować pierwszą w Polsce jesienną Agorę – jedno z dwóch najważniejszych wydarzeń w kalendarzu AEGEE-Europe. Po wielkim sukcesie projektu (po którym do dzisiaj w naszym biurze został ogromny baner) poznańscy Aeżacy poczuli europejskiego bakcyla.

W maju 2000 roku po raz pierwszy w “polskiej historii AEGEE” dwóch przedstawicieli z jednego lokalu dostało się do władz AEGEE-Europe. Magda Maestri-Torzewska została Secretary General, a Agnieszka Wilk-Ilewicz pełniła funkcję Wiceprezydenta ds. Instytucji Europejskich. W tych latach wybory do CD odbywały się raz na pół roku. W kolejnej kadencji Magda Maestri-Torzewska pełniła funkcję Wiceprezydenta ds. edukacji wewnętrznej. W latach 2005-2006 Human Resources Responsible, a następnie wiceprezydentem ds. HR była Joanna Piskunowicz. Aż wreszcie w roku 2009 Prezydentem AEGEE-Europe została Agata Patecka. Jej roczna kadencja została zapamiętana jako dynamiczna i pełna energii potrzebnej AEGEE w tamtym czasie.


AEGEE-Poznań nie tylko aktywnie wypełniało skład osobowy CD. Członkowie anteny byli również czynnymi członkami komisji, grup projektowych i roboczych na poziomie europejskim:

  • Marika Heymann – Network Commisioner 2009-2010
  • Gosia Garbarczyk – YOUrope Needs YOU! 3
  • Mateusz Urbańczyk – Youth Unemployment
  • Natalia Walczak – Juridical Commission
  • Andrzej Kozdęba – YOUrope Needs YOU! 2
  • Adrian Browarczyk – Eastern Partnership
  • Marta Wnuk – Eastern Partnership
  • Izawetta Manuel – Eastern Partnership
  • Agata Kałek – Eastern Partnership
  • Iwona Buzała – Language WG